Чи можна підтримувати жіноче здоров’я за допомогою seed cycling

Seed cycling («цикл насіння») — це ще один wellness-тренд, який полягає в послідовному додаванні до раціону різного насіння в залежності від фази менструального циклу. Передбачається, що це допомагає зменшити прояви симптомів ПМС і менопаузи, підвищити лібідо, нормалізувати баланс гормонів. Як діє на організм це насіння та чи дійсно seed cycling може вплинути на жіноче здоров’я?

Принцип seed cycling

Метод «циклу насіння» передбачає вживання в раціон насіння по 1 столовій ложці щодня:

  • льону та гарбуза — у першій фазі менструального циклу;
  • кунжуту й соняшнику — у другій фазі, до першого дня наступної менструації.

Основна ідея полягає в тому, що ці види насіння можуть вплинути на вироблення гормонів прогестерону та естрогену в різні фази циклу. Передбачається, що:

  1. У першій фазі фітоестрогени з льняного насіння нормалізують рівень естрогену, а цинк з насіння гарбуза покращує вироблення прогестерону.
  2. У другій фазі лігнани в кунжуті перешкоджають підвищенню естрогенів, а вітамін Е з насіння соняшнику збільшує рівень прогестерону.

Прихильники практики seed cycling вважають, що таким чином ми можемо вплинути на баланс гормонів в організмі, а позитивний ефект можна буде помітити після кількох місяців такого харчування.

Важливе доповнення

На тему seed cycling є зовсім не багато наукової інформації. Насіння дійсно корисне для організму, але доказової бази про те, коли та скільки його потрібно вживати, щоб це вплинуло на баланс гормонів, на жаль, немає.

Тому цілком можливо, що seed cycling так і лишиться просто велнес-трендом з інстаграму, який припав до душі послідовникам здорового способу життя та правильного харчування.

А ще тут важливо не нашкодити собі. Адже якщо жінка здорова, тоді й баланс гормонів у неї в нормі, і покращувати його немає необхідності. А будь-яке гормональне відхилення, або погане самопочуття, або інші симптоми — це завжди привід звернутися до ендокринолога, терапевта чи гінеколога, щоб пройти обстеження, отримати діагноз і правильне лікування.

При цьому насіння та злаки можна просто додавати до страв чи перекусу в будь-який день циклу. Адже вони мають багато переваг у нашому раціоні.

Читайте також. Правильне харчування — основа здоров’я та краси

Корисний вплив насіння на організм

Льон, кунжут, соняшник і гарбуз мають багато інших корисних дій на наш організм.

Насіння льону багате ненасиченими жирними кислотами, клітковиною, тіаміном і мікроелементами (селен, магній, залізо, марганець, мідь, цинк). Льон «любить» замочування й перемелювання та «не любить» високі температури.

Щоб отримати максимум користі з цільного насіння, його можна додавати до ягідних пюре, йогуртів, соусів тощо (2 столові ложки щодня). А ще краще вживати його в подрібненому вигляді.

Перемелювати льон треба безпосередньо перед вживанням, оскільки при контакті з киснем ненасичені жири втрачають свої властивості й набувають гіркого смаку. А якщо ви придбали мелений льон у вакуумній упаковці, зберігайте його в холодильнику й постарайтеся швидше з’їсти.

Кунжут на 25% складається з білків, багатих незамінними амінокислотами (треонін, лейцин, триптофан). А ще це насіння — абсолютний лідер за кількістю кальцію (його тут навіть більше, ніж у молоці). Крім того, в кунжуті багато вітамінів групи В, клітковини та мікроелементів: заліза, магнію, міді, цинку, фосфору.

Щоб отримати максимум користі від цього насіння, його теж краще їсти подрібненим. Наприклад, просто перемолоти або приготувати пасту (тахіні) та додавати до овочевих страв, десертів, салатів, гарнірів. Не забувайте також про кунжутну олію, багату жирними кислотами, — нею добре заправляти салати.

Читайте також. Готуємо смачні та корисні страви

Насіння гарбуза також містить поліненасичені жирні кислоти, вітамін Е, клітковину, білок, мікроелементи (цинк, калій, магній). Щодо цинку, то тут його дуже багато — більше може бути тільки в устрицях.

Гарбузове насіння чудово підходить для супів (особливо з гарбуза), як посипка для випічки, салатів тощо. За аналогією з тахіні й хумусом, з нього теж можна приготувати пасту (урбеч).

Насіння соняшника корисно вживати пророщеним. Як і інші види, воно багате на білки, жирні кислоти й клітковину. А ще — на поліфеноли й токофероли (форми вітаміну Е), антиоксиданти, вітаміни групи В, селен і мідь. У пророщеному вигляді доступність усіх цих корисностей зростає, й вони легше засвоюються організмом.

Сире насіння соняшнику можна придбати в очищеному вигляді й додавати до каш, випічки, салатів. А можна проростити його та вживати разом з паростками.

Читайте також. Суперфуди — тренд чи користь для здоров’я?

Якщо додавати до свого раціону різні насіння незалежно від дня циклу, організм отримає від цього максимум користі. І нехай здорове харчування стане для вас приємною й корисною звичкою!

Коментарі покищо відсутні

Коментарі сайту
Коментарі facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Для даної сторінки обговорення закритіsdfsf