На рахунок перцю чилі та інших пекучих спецій є різні, абсолютно полярні думки. Наприклад, в азіатських і латиноамериканських країнах їх додають мало не до всіх страв, не побоюючись нашкодити здоров’ю. В інших країнах, в тому числі і в Україні, є багато противників «гострих відчуттів», впевнених, що така їжа допомагає отримати виразку чи гастрит. Та правда, як завжди, десь посередині, і насправді гостра їжа корисна, якщо правильно з нею поводитися.
Цікаво на тему. Готуємо вдома: як привчити себе до корисного домашнього харчування
Фастфуд і снеки з будь-яким смаком в принципі не можуть бути корисними. Тому, кажучи про здорові гострі страви, ми маємо на увазі, звісно, не картоплю фрі з соусом, а різноманітні спеції, які можна додавати до домашніх страв.
Найпоширеніший з них — перець чилі. Чим він корисний:
Доведено, що гострі страви з перцем чилі й іншими пекучими спеціями сприяють зменшенню апетиту та нормалізації обміну речовин в організмі. У них міститься особлива речовина — капсаїцин, який дає пекучий смак, а також активізує окислення жирів, вирівнює рівень інсуліну. Він бере участь у перетворенні білої жирової тканини (жирових запасів), тому пекучий перець рекомендується при деяких метаболічних захворюваннях.
Такий вплив змушує тіло ефективніше спалювати калорії, і це призводить до зниження ваги. Та все ж не варто їсти багато гострого щодня. Під час дослідження люди, які вживали його найактивніше, в меншій мірі відчули всю користь. Можливо, це пов’язано з тим, що в організмі відбулося певне звикання, і жироспалювальна дія капсаїцину знизилась.
Цікаво на тему. Що їсти, щоб схуднути: продукти-жироспалювачі
У деякій мірі червоний перець також попереджає розвиток діабету, серцево-судинних і онкологічних захворювань. А суміш чилі й куркуми (наприклад, у карі), позитивно впливає на циркуляцію крові, зміцнює судини, знижує ризик утворення тромбів. При цьому сама по собі куркума має протизапальні та антибактеріальні властивості завдяки вмісту куркуміну.
Ви, напевно, помічали, що в момент застуди гострі прянощі полегшують симптоми, допомагають пробити закладений ніс і працюють як відхаркувальний засіб. Виявляється, така їжа полегшує стан не тільки при застуді або грипі, а й деяких інших захворюваннях, таких як астма.
Цікаво на тему: Суперфуд — тренд чи користь для здоров’я?
Інші дослідження, проведені в Австралії, свідчать про те, що капсаїцин знижує накопичення шкідливого холестерину на стінках судин. Це, звичайно, не означає, що можна скільки завгодно їсти шкідливі продукти, просто додаючи до них перець. Але в комплексі зі здоровим харчуванням гостра їжа йде на користь.
Як і інші продукти яскравого кольору, червоний перець містить багато антиоксидантів. Ці молекули, що зупиняють дію вільних радикалів, запобігають ушкодженню клітин, передчасному старінню організму в цілому та фотостарінню шкіри.
А ще в стручках міститься калій, залізо, вітаміни А, В6, С.
Цікаво на тему. Рослинні молочні продукти: черговий тренд або революція в харчуванні?
Капсаїцин впливає також на те, як ми сприймаємо біль і гаряче: клітини нервової системи звикають, втрачаючи чутливість до справжніх больових відчуттів. З цієї причини гостра їжа викликає звикання, а ті, хто надмірно нею захоплюються, з часом збільшують дозування. На цьому тлі мозок починає виділяти ендорфіни, і ми отримуємо задоволення.
У помірних кількостях гострі спеції допомагають стимулювати виділення шлункового соку, в результаті посилюється приплив крові до стінок шлунку, і його слизова оболонка краще відновлюється.
Крім того, капсаїцин — чудовий природний консервант. Він убиває ¾ патогенних бактерій, які можуть перебувати в їжі. Але зберігати гострі страви, як і раніше, потрібно в холодильнику.
Щоб отримати максимум користі, купуйте в магазині спеції в мінімально обробленому вигляді. Не порошок, а цілі горошини чорного перцю або звичайні стручки червоного. Горошини можна подрібнити вдома в кавомолці або перцемолці й відразу додати до страви. А якщо обираєте все ж порошок чи суміш спецій, дивіться хоча б, щоб у складі не було посилювачів смаку.
Лайфхак. Смак і аромат спецій ідеально розкривається при термообробці, тому перед приготуванням перець можна добре прогріти на сухій сковороді.
Чи варто захоплюватися пряною їжею — вибір за вами. Хтось без неї не уявляє свого життя, а хтось виявляє обережність. У будь-якому випадку, трохи гостроти не зашкодить, тому, якщо вам подобається, їжте на здоров’я.
У наших розсилках — поради щодо тренувань, догляду за здоров’ям і красою. Приємні сюрпризи та безліч корисного контенту!
Коментарі покищо відсутні
Для даної сторінки обговорення закритіsdfsf