Мистецтво усвідомленого харчування

Ймовірно, всі хоча б раз чули модне словосполучення «усвідомлене харчування». А якщо ви бажаєте схуднути чи просто прагнете до здорового способу життя, можливо, ви вже цікавилися цією темою. Давайте поговоримо про те, що значить харчуватися усвідомлено, яку користь це може принести та як можна застосувати ці принципи на своїй практиці.

Читайте також:

Що таке усвідомлене харчування

Хоча масовий інтерес до цього явища виник не так давно, знавці буддизму говорять, що воно далеко не нове та прийшло до нас саме з буддійської філософії. Свідоме споживання їжі — це протилежність харчуванню «на автоматі», коли людина їсть на бігу й бездумно.

Чи означає це, що треба їсти лише здорові продукти? Про це в теорії нічого не сказано, тут взагалі немає таких понять як здорова чи нездорова, корисна чи шкідлива їжа. Суть у тому, щоб навчити своє тіло свідомо ставитися до харчування й самостійно розпізнавати необхідні продукти та їхню кількість.

Основна думка цієї практики — навіть якщо людина їсть виключно корисну й здорову їжу, але робить це «на автоматі», то отримати максимум користі від неї не вийде. Простіше кажучи, не кожне яблуко чи морквина, з’їдені на бігу або проти бажання, приносять користь організму.

Харчуватися усвідомлено — значить розпізнавати ситуації, коли ми дійсно голодні, а коли на нас вплинули інші фактори. Наприклад, ви проходите повз кондитерську й відчуваєте аромат свіжих булочок з корицею. Можливо, до цього ви не хотіли їсти, та все одно зайшли й купили булку. Просто тому, що вас привабив запах. Усвідомлене споживання їжі — як раз про вміння розрізняти ці речі: чи дійсно ви голодні або щось інше вплинуло на ваше рішення.

Навчитися визначати свої справжні потреби допоможуть принципи свідомого харчування.

Цікаво по темі: Ферментовані продукти — новий старий тренд в харчуванні

Принципи усвідомленого харчування

Якщо ви бажаєте харчуватися усвідомлено, почніть прислухатися до своїх внутрішніх відчуттів. Що ви відчуваєте, коли голодні? Які почуття викликає вживання тих чи інших продуктів? Які ваші відчуття, коли ви ситі?

Що для цього потрібно:

  1. Їсти повільно і з задоволенням. Просто хоча б для того, щоб не переїсти. Адже всі пам’ятають, що мозок відчуває насичення тільки за 20 хвилин після того, як ми поїли? Отримати більше насолоди й менше поспішати допоможе гарний посуд (або ланч-бокс, якщо це обід на роботі), акуратна нарізка, красиві серветки.
  2. Не відволікатися на сторонні справи, щоб повною мірою насолодитися смаком страв і бути уважними до своїх внутрішніх відчуттів. Не варто влаштовувати перекус за переглядом фільму або читанням книги. Нехай прийом їжі буде повноцінним ритуалом з повним зануренням у процес.
  3. Звертати увагу на текстуру, смак, колір, аромат їжі, а також на те, звідки були привезені ваші продукти, як їх виробляють. Адже їжа — це не просто джерело енергії, але й певна культура, традиції. Увага до деталей допомагає стати відповідальними споживачами та більше дізнатися про культурні, екологічні, економічні процеси, пов’язані з їжею.
  4. Прислухатися до почуття голоду та відрізняти істинний голод від бажання що-небудь з’їсти з інших причин. Когось до їжі підштовхує нудьга, бажання чимось себе зайняти. Хтось «на автоматі» поглинає їжу, коли хвилюється. Інші сприймають її як винагороду («Дороблю проект і з’їм шоколадку»). Не піддавайтеся цьому, а прислухайтеся до сигналів тіла, які воно подає в стані голоду.
  5. Вибирати продукти, які подобаються. З одного боку, в усвідомленому харчуванні немає обмежень у виборі продуктів. Але водночас ця історія не про смажену картоплю в необмежених кількостях. Просто як тільки ви почнете слухати свій організм і станете на шлях свідомого споживання їжі, він сам не захоче пити солодку газовану воду, їсти бургери й іншу некорисну для нього їжу.
  6. Готувати різноманітно. Спробуйте розширити свій гастрономічний кругозір і почати пробувати нові продукти, спеції та їхні поєднання. Адже по суті більшість людей харчуються одноманітно, при тому що існують сотні поєднань і способів приготування одних і тих же продуктів.

Цікаві рецепти: Готуємо смачні та корисні страви

В епоху постійного поспіху та харчування на ходу багато з нас вже й забули, як це — отримувати задоволення від їжі. Щоб зекономити час, прийом їжі поєднують з розвагами або виконанням інших завдань. У результаті такий ритм призводить до шкідливих харчових звичок, від яких буває важко позбутися. Якщо самоконтроль і звичне правильне харчування не для вас, можливо, усвідомленість — це те, що допоможе вам виправити своє ставлення до їжі.

Що ви думаєте про таку філософію? Підтримуєте свободу вибору та свідомість? Або це не для вас, і ви обираєте слідування перевіреним правилам? Поділіться думкою в коментарях!

Коментарі

Коментарі сайту
Коментарі facebook
  1. Олена

    Думаю, що не завжди наша свідомість може підказати як харчуватись. Для цього є спеціальні наукові знання. Деколи ми можемо хотіти те, чого нам не можна. Але я за те, щоб споживати іжу з позитивними думками, уявляти яку користь вона принесе, зосереджуватись на процесі споживання, смакувати і справді нічого іншого в цей момент не робити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Для даної сторінки обговорення закритіsdfsf