Харчовою залежністю називають такий стан людини, коли їжа для неї перестає бути джерелом втамування голоду, а стає головним (і часто єдиним) способом отримати задоволення. Іноді, коли людина сама не справляється, така поведінка потребує професійної допомоги психотерапевта. Тож сьогодні поговоримо про харчову залежність, як її виявити та здолати.
Поспішаємо заспокоїти любительок солоденького або снеків: якщо ви полюбляєте якийсь шкідливий продукт та іноді не втримуєтесь від його вживання, це ще не харчова залежність. А от якщо ви зловживаєте некорисними смаколиками постійно, це викликає у вас почуття заспокоєності й водночас провини, тоді це — саме вона.
Лікарі порівнюють поведінку людей із харчовою та наркотичною (або алкогольною) залежністю й уже навіть доведено, що у мозку перших та других відбуваються схожі процеси. Вони потребують їжі задля того, щоб упоратися з тривогою, стресом, підняти собі настрій. Іноді така людина готова їсти постійно, ще і ще, доки в холодильнику не закінчаться продукти.
Зайва вага — не показник: людина з харчовою залежністю може мати й нормальний індекс маси тіла. Та й єдиного критерію визначення цього стану поки що немає. Але слід серйозно задуматися, якщо у вас або ваших близьких спостерігаються такі ознаки:
Сподіваємось, що вищезазначені симптоми — не про вас, але якщо ви помітили за собою кілька з них, це може бути тривожний знак. Як правило, в боротьбі зі справжньою харчовою залежністю допомагає психотерапія та особливий раціон харчування. Іноді причиною можуть бути збої в роботі ендокринної системи, тому найперше, що потрібно зробити, — звернутися до лікаря: спочатку сімейного, а потім — ендокринолога, психотерапевта чи іншого.
А для того, щоб допомогти собі справитися з цією проблемою, спробуйте:
І будьте здоровими!
У наших розсилках — поради щодо тренувань, догляду за здоров’ям і красою. Приємні сюрпризи та безліч корисного контенту!