Останнім часом ця вправа стала дуже популярною, можна сказати, навіть модною. Її радять виконувати зірки, відомі фітнес-тренери й ті, хто займаються спортом просто для себе. У чому особливість планки, коли, скільки та як правильно її виконувати? Давайте поговоримо!
Планка — це статична вправа, виконуючи яку, можна за короткий проміжок часу прокачати безліч м’язів. Стойка в планці відразу тренує руки, ноги, прес, сідниці, стегна. Величезна перевага такого тренування — в тому, що воно не потребує спеціального приміщення й інвентарю. Тренуватися можна будь-коли і будь-де.
Секрет дієвості планки — в статичному навантаженні, що розподіляється майже на всі м’язи організму. Ця вправа підвищує нашу витривалість, укріплює м’язи, а це позитивно впливає на фігуру й покращує поставу. Але є одна дуже важлива деталь. Це техніка виконання. Якщо стояти в планці правильно, результат буде помітний дуже скоро.
Є кілька видів планки, котрі відрізняються за ступенем навантаження та технікою виконання. Якщо ви раніше ніколи не пробували цю вправу, розпочніть з класичного її варіанту. А далі, коли добре його освоїте, можете спробувати й інші.
Тривалість виконання планки залежить, перш за все, від вашої підготовки. Ви можете почати, скажімо, з 30 секунд, а далі поступово збільшувати цей час. Якщо складно, планку можна виконувати в кілька заходів.
Цікавий факт. 62-річний американець Джордж Худ потравив до Книги рекордів, простоявши у планці трохи більше 8 годин.
Виконується стоячи на рівних руках або ліктях.
• Приймаємо положення «упор лежачи». Підіймаємо голову, розправляємо плечі.
• З самого початку і до кінця стійки слідкуйте за своїм диханням. Воно має бути рівномірним.
• Руки розташовуємо під кутом 90° відносно плечей — це дуже важливий нюанс, дотримання якого забезпечить рівномірне навантаження.
• Втягуємо живіт, напружуємо сідниці, прес — це допоможе прибрати зайве навантаження в області попереку.
• Ступні можна тримати разом (більш складний варіант), а можна розвести в боки (простіший).
• Спину тримаємо рівно, коліна не прогинаємо. Стоячи в планці, слід прагнути до того, щоб усе тіло складало одну пряму лінію.
Стійка на ліктях виконується за тими самими правилами, тільки точка опори буде не на кистях, а на ліктях. Вони розташовуються так само рівно під плечима. Кисті в цей час можна розмістити паралельно або звести разом — як вам зручніше.
Завдяки зменшенню точок опори ця вправа дещо складніша за класичну. Зате вона добре опрацьовує живіт і навантажує прес.
• Вихідне положення — таке ж як у планки на ліктях.
• Підіймаємо ногу (або руку) паралельно підлозі або трохи вище плечей.
• Тримаємо її рівною й намагаємося лишатися нерухомими.
• Повторюємо з іншою ногою (або рукою).
Виконується за тими ж правилами, що й класична. Тільки замість того, щоб спиратися на дві руки, лягаємо на бік і спираємось на одну руку (або лікоть). Зауважимо, що ця планка досить непроста й потребує певної підготовки.
• Кисть (лікоть) ставимо рівно під плечем. Друга рука — піднята вгору, за головою або на талії.
• Живіт напружується, не даючи попереку опуститися. Тіло складає рівну лінію.
• Ноги можна розташувати паралельно, а можна одну виставити трохи вперед.
• Коротка перерва, і повторюємо вправу на інший бік.
Обов’язково слідкуйте за тим, щоб тіло сильно не нахилялось назад чи вперед. Намагайтеся тримати рівновагу.
В її основі, як ви вже здогадалися, — ті ж самі правила, що діють для класичної планки. Тільки цього разу стоїмо обличчям до стелі. Кисті — так само рівно під плечима, пальці направлені до ніг. Живіт напружений, спина рівна.
Постійте в цьому положенні не менше хвилини, а потім зробіть ще пару повторів.
Такі заняття не є небезпечними, адже стоячи в планці, ми навантажуємо себе тільки власною вагою. Утім, протипоказання є, хоча й не численні. Головні серед них — це травми хребта, гіпертонія, хребтова грижа, захворювання, розтяжки і травми суглобів, хронічні захворювання в стадії загострення, вагітність.
На перший погляд планка може здатися дуже простою, та насправді вам знадобиться підготовка, щоб простояти в ній кілька хвилин. Не поспішайте, стійте стільки, скільки зможете, й не кидайте тренувань. З часом тривалість вашої планки неодмінно збільшиться. Бажаємо успіхів!
У наших розсилках — поради щодо тренувань, догляду за здоров’ям і красою. Приємні сюрпризи та безліч корисного контенту!