Тейпування: що це таке та кому воно показане

Процеси загоєння травмованих м’язів та суглобів достатньо довготривалі. Вони продовжуються й після того, як спадає набряк та проходять больові відчуття. Водночас відновлювати легкі навантаження можна вже на етапі регенерації, а щоб захистити травмовані суглоби чи м’язи, на них накладається тейп (від англ. tape — стрічка). Тож давайте поговоримо, що таке тейпування, для чого його використовують та які існують показання до цього методу.

Що таке тейпування

Тейпування — це метод наклеювання спеціальної клейкої стрічки на травмовані зони тіла (суглоби або м’язи), щоб забезпечити їм спокій на етапі відновлення після травми або під час інтенсивних тренувань.

Для чого застосовують тейпування

тейпування

Накладання тейпів допомагає спортсменові пришвидшити процеси регенерації та не зупиняти тренування на етапі відновлення після травм. При правильному використанні методики тейпування суглоби та м’язи відновлюються легше та швидше (адже стрічка забезпечує розслаблення трамвованій зоні), та водночас злегка навантажувати інші ділянки тіла. Таким чином, пришвидшується регенерація та легше знімаються больові відчуття.

Ще одна мета тейпування — профілактична, коли воно використовується не для лікування, а для фіксації суглобів, регуляції роботи м’язів, для яких існує ризик травмуватися під час тренування.

Які особливості має тейпування

При правильному накладанні клейка стрічка не може нашкодити або погіршити стан спортсмена. Вона не заважає циркуляції повітря та диханню шкіри, не боїться впливу вологи, внаслідок чого носіння тейпу ніяк не заважає повсякденному життю. Порівняно з повною нерухомістю (іммобілізацією) травмованих ділянок, тейпування дозволяє спортсмену швидше відновитися та досягти гарних результатів.

Показання та протипоказання до тейпування

Звісно, що тейпування потрібно не всім і не при будь-якій травмі. Рішення про використання цього методу має прийматися спеціалістом. Ось кілька основних ситуацій, коли його застосовують.

  1. Профілактика перевантаження окремих суглобів при складних силових та активних тренуваннях.
  2. Реабілітаційна підтримка унаслідок травми спини, плечей, суглобів кистьових, гомілковостопних, колінних.
  3. Контроль рухливості суглобів.
  4. Корекція постави тощо.

Найбільше поширення тейпи отримали серед бігунів, лижників та інших спортсменів — їх використовують під час фізичного навантаження, а також у посттренувальному періоді.

Як і будь-який інший, цей метод має також свої протипоказання, котрі враховуються при прийнятті рішення про його застосування.

  • Захворювання нирок та серця, тромбоз.
  • Підвищена температура, набряки.
  • Травми на поверхні шкіри.
  • Хронічні хвороби тощо.

Прийняття рішення про тейпування та власне накладання стрічки має виконуватися спеціалістом (спортивним лікарем або масажистом), котрий має змогу визначити стан спортсмена, взяти до уваги всі показання та протипоказання.

І наостанок — цікавий факт. Через кілька десятиліть успішного та ефективного використання тейпування на спортсменах цю методику запозичили й… косметологи! Сьогодні в різних салонах пропонується процедура косметичного тейпування — накладання на обличчя спеціальної стрічки. Ходити з нею кілька днів не потрібно — процедура триває лише певний час. У результаті зменшується рухомість та гіпертонус м’яз обличчя, що дозволяє зменшити вираженість мімічних зморшок та забезпечити шкірі ефект ліфтингу.