Дробове харчування: що це і в чому його перевага

Ймовірно, ви помічали, що коли їсте рідко, то ваш апетит у кожний прийом їжі дуже сильний. У такому стані людина їсть швидко, багато й усе, що під руку попадеться, часто переїдаючи, оскільки просто не встигає вчасно зупинитися. На жаль, сучасний ритм життя такий, що зранку ми швидко п’ємо каву й поспішаємо у справах, і лише за 4–5 годин сідаємо обідати. Весь цей час відчувається голод, а коли настає час пообідати, то з’їдається величезна порція.

Дробове харчування — це такий графік прийому їжі, коли замість звичного 2- або 3-разового харчування потрібно їсти 5–6 разів на день. У результаті цього проміжки між прийомами їжі зменшуються, а разом із ними — й апетит, адже організм не встигає дуже зголодніти. Головне — слідкувати за порціями: у цьому допоможе невелика тарілка.

Чому при дробовому харчуванні худнуть

Перевага дробового харчування — у тому, що не треба себе обмежувати у виборі їжі (головне, щоб вона буда здорова й корисна). Можна обирати різноманітні продукти й з’їдати їх потроху, не роблячи надто тривалих перерв між прийомами їжі. У такому режимі обмін речовин перелаштовується, і людина худне.

В іншому випадку велика порція, з’їдена за раз, примушує тіло увімкнути режим збереження енергії, й воно накопичує «запас» на випадок наступної тривалої перерви між прийомами їжі. Дробове харчування дозволяє уникнути цієї реакції, й жир не накопичується.

Коли ви звикнете до такого режиму, харчуватися за ним буде просто й природно. А якщо забажаєте схуднути ще трохи, можна поступово зменшувати порції. 20–30 г мозок, скоріш за все, не помітить, а от талія стане ще стрункішою.

Приклад меню на день

дробове харчування

Людині, яка бажає скинути зайву вагу, достатньо мати три основних прийомі їжі та два перекуси. При цьому слід дотримуватися правила «екватора» та уникати ефекту «сумо».

Екватор — це умовна лінія, котра поділяє щось навпіл. У випадку з харчуванням вона ділить день на дві частини й проходить на лінії 15:00 (незалежно від того, чи людина жайворонок, чи сова). У другій половині дня, після 15 години, краще не вживати вуглеводних продуктів: солодощів, солодких фруктів, виробів із борошна (хліба, пасти, піци), каш, крохмалистих овочів. Усе це краще їсти у першій половині дня, до 15:00.

Ефект «сумо» — це набір ваги за рахунок жирової тканини. Так може відбуватися через незбалансований режим харчування, коли основна частина калорій приходиться на другу половину дня. Тож якщо бажаєте схуднути, подбайте про правильний розподіл калорій. Наприклад, ваше меню може бути таким:

  • Сніданок: каша, варене яйце, фрукт, чай з хлібцями
  • Другий сніданок: сир або йогурт, легкий салат, фрукт
  • Обід: суп і каша, нежирна риба з овочами
  • Полуденок: домашній сир із зеленню
  • Вечеря: нежирна риба, домашній сир з овочами
  • Друга вечеря: кефір, чорнослив

Головна умова гарного самопочуття на успішного схуднення — не покладатися лише на новий режим харчування, але й слідкувати за тим, що та скільки ви їсте. При цьому ваш раціон має бути багатим і різноманітним, адже дієта — це не тимчасове обмеження в їжі, а збалансоване та здорове харчування, якого слід дотримуватися увесь час.