Біг на вулиці чи бігова доріжка: що обрати

Порівнюючи біг вуличний та на тренажері, можна подумати, що відмінностей між ними немає. Обидва різновиди тренують одні й ті самі групи м’язів та відносяться до кардіотренувань. А якщо на свіжому повітрі бігати на стадіоні з покриттям, тоді й поверхня для пробіжок буде майже однаковою. Але насправді різниця між бігом на вулиці та на доріжці є, і ось яка.

Різноманітність

Займаючись на доріжці, ви можете використовувати різні програми, наприклад, налаштувати кут нахилу й обрати «Біг по нерівній місцевості». Під час такого тренування все буде під вашим контролем. А от біг на свіжому повітрі може бути набагато різноманітнішим, якщо обрати для заняття не шкільний стадіон, а, скажімо, паркові стежки чи набережну.

Погода

На відміну від тренувань у залі, на вулиці погодні умови постійно змінюються. Іноді це йде навіть на користь, адже вітер, сонце, різна температура повітря спроможні зміцнити захисні функції організму, а свіже повітря значно покращить самопочуття та настрій. Безумовно, коли йде дощ або погода не дозволяє вийти на пробіжку, можна потренуватися на біговій доріжці.

Займаючись у залі, ви завжди можете розраховувати на незмінні кліматичні умови та додатковий комфорт. Але іноді у залі може бути надто душно, що теж не є добре. В залежності від кількості відвідувачів тренажери можуть бути зайнятими певний час, тому вам доведеться трішки змінити режим тренування, а це не завжди зручно.

Як бачите, у кожному з варіантів є свої «плюси» та «мінуси». На відміну від тренувань у залі вам не доведеться сплачувати за абонемент та підлаштовуватись під розклад занять. Ви можете бігати у зручний для вас час та насолоджуватись пробіжками!

Кількість втраченої енергії

тренування на вулиці

Існують дослідження, які доводять, що в залежності від темпу вуличний біг спалює на 5–10% калорій більше, ніж заняття на тренажері. Дослідники пов’язують цю різницю з тими ж погодними умовами. Поза приміщенням ми можемо зустрітися з вітром, який може дути у спину, допомагаючи бігти, або ж навпаки заважати, дуючи в обличчя. Коли на вулиці прохолодно, тіло витрачає більше калорій на обігрів. А під час спеки, коли температура тіла підвищується і воно працює на власне охолодження, м’язи отримують менше кисню, що також збільшує навантаження.

Також варто сказати й про те, що кількість втрачених калорій, яку показує тренажер, може перевищувати реальні показники на 15–20%.

Травматизм

Внаслідок того, що поверхня тренажеру завжди рівна, такі пробіжки навантажують одні й ті самі суглоби та м’язи. А це може стати причиною травми. Щоб уникнути цього, періодично змінюйте темп бігу та кут нахилу доріжки.

Травми при вуличному бігу також трапляються. Їхніми причинами можуть стати неправильний вибір поверхні для занять (найбільш травматичними вважаються асфальтове та бетонне покриття) або ж звичайна неуважність (камінці, ями, коріння дерев). При цьому ландшафт під ногами, що постійно змінюється, рівномірно навантажує м’язи ніг та всього тіла.

Технічний аспект

Якщо говорити про техніку бігу, то й тут пробіжки на доріжці відрізняються від вуличних. Біг на тренажері привчає нас не робити великих кроків, через що збільшується каденс (частота торкання ногами поверхні під час бігу). Вважається, що чим вищий цей показник, тим менший ризик травмування.

Також ученими було виявлено різницю в прискоренні спортсменів. Якщо при вуличному бігу наше тіло відчуває прискорення та рух уперед, то під час занять на доріжці рухається полотно під ногами, а не тіло. Це може викликати нерівномірне навантаження на м’язи.

Як бачите, обидва різновиди занять мають свої переваги на недоліки. Звісно, що переваг у вуличного бігу більше, зате тренажер виграє з точки зору комфорту. Та й в аномальну спеку чи мороз бігова доріжка завжди виручає. Тож, якщо маєте таку можливість, чергуйте різні види занять залежно від погоди та настрою.